Žáci 8. třídy ZŠ Strž navštívili pardubickou Sféru

Návštěva žáků z osmé třídy v pardubické Sféře byla nejen vzrušujícím dobrodružstvím, ale také otevřela dveře do světa vědy a technologie. Tento výlet nabídl úžasnou příležitost prozkoumat fascinující oblasti sluneční soustavy a umělé inteligence prostřednictvím interaktivních workshopů.

První zastávkou byl program, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Seznámili jsme se s tím, jak je důležitá odvaha objevovat a chápat svět v souvislostech. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie jsme se naučili určovat
vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky jsme si vyzkoušeli funkci základních geometrických optických těles.

Druhé programové setkání bylo zaměřeno na umělou inteligenci: „Co všechno (ne)umí umělá inteligence" Během tohoto workshopu jsme se dozvěděli, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními jsme sami experimentovali s AI aplikacemi a zjistili, kde má AI své síly a kde narazíme na limity. Na závěr jsme si mohli pohrát s programem virtuální reality s 3D brýlemi. To bylo zábavné a nechtělo se nám tento program opustit.

Přestávka mezi programy byla vyplněna nejen svačinou, ale i stavbami z dřevěných kostek. Žáci se vrátili do svých dětských let a opět v sobě probudili svoji kreativitu.
Naše škola určitě bude i nadále využívat programové nabídky této zajímavé organizace neformálního a zájmového vzdělávání. (obrázky ve fotogalerii)